E-team
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Site-ul E-team

+2
andreea_i.e.
Admin
6 participanți

In jos

Site-ul E-team Empty Site-ul E-team

Mesaj  Admin Vin Mar 20, 2009 11:05 pm

Va rog sa dezbateti in acest topic tot ce tine de site ( http://www.eteam.lx.ro/index.html ).
Orice sugestii sunt asteptate: culori, font, cotinut, etc...

Inca o precizare: uitati-va la proiectele din care ati facut parte si in caz ca nu ati fost trecuti in componenta echielor respective va rog sa ma anuntati.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 32
Data de inscriere : 03/11/2008
Localizare : Iasi

http://echipaeteam.wordpress.com/

Sus In jos

Site-ul E-team Empty hmm

Mesaj  andreea_i.e. Vin Mar 20, 2009 11:28 pm

Te rog sa adaugi la partea cu participarea la conferinte si urmatoarele subiecte : ”Relatia dintre inteligenta emotionala, context social si strategiile de reglare emotionala utilizate in situatii conflictuale”(Andreea Iordache, Doina Cafarscaia, Daniela Victoria Zaharia, Cornelia Amariei, Elena Rusu) si ”Construirea si validarea unui chestionar de evaluare a inteligentei emotionale”(Carolina-Alina Amariei, Teodora Chirilă, Diana Popa, Irina-Alexandrina Ilievici, Daniela Victoria Zaharia ). Am participat in 2007 la Conferinta APIO, intre 10-13 aprilie. Multumesc, stiu ca e vina mea si ca ar fi trebuit sa le fac mai vizibile.
andreea_i.e.
andreea_i.e.

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/01/2009
Varsta : 36
Localizare : Iasi

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Re: Site-ul E-team

Mesaj  Roxana Nasoi Sam Mar 21, 2009 2:06 pm

Salut.
Ok, trec deja la parerea personala despre ceea ce am gasit pe aici.
Forumul mi se pare mie sau e cam "adormit"? Sa nu spun mort, altfel mi-l imaginez intre patru scanduri si noi toti, cu o lumanare in mana... si nu vreau asa ceva. :P
Site-ul nu prea reflecta ceea ce propune E-team: diversitate, originalitate. Adica un site trebuie sa reprezinte intr-un fel si echipa sau ceea ce se vrea a fi promovat.
Ar fi ok daca s-ar schimba culorile, in primul rand: sa zicem fundal albastru (desi ma simt ca la un meci cu Steaua atunci cand vad rosu si albastru Suspect ). Revenind, cum ziceam, fundal albastru, la care s-ar putea adauga 2-3 elemente de grafica (stiti voi, se fac in flash, sunt destul de usor de facut, dar se gasesc si multe template-uri pe net, majoritatea gratis, altele cu $ in fata.).
Nu stiu, mie una mi se par foarte monotone tonurile astea de culoare. Daca n-or sa se gaseasca combinatii de culori acceptabile, mai bine mergeti pe classic style. Desi mi-ar placea mult sa vizitez un site care iese din sfera banalului.
Depinde ce cod e folosit pentru site: CSS, HTML, XHTML. Java Script aproape in mod sigur nu e, pentru ca e foarte pretentios si multe host-uri se feresc de toate bug-uri si erorile pe care le da. Probabil e good old HTML.
Partea faina la site-urile in HTML e ca pot fi usor "personalizate". De exemplu, CSS-ul foloseste aceleasi coduri ca HTML-ul.(Aproape aceleasi).E versiunea mai "fashionable" a vechiului HTML.
Ma interesez eu mai mult in legatura cu asta si revin cu o pagina de feedback. Oricum, culorile astea trebuie musai schimbate. Sunt foarte boring. Sleep

Acum sunt putin cam grabita, plus ca am dat si eu pe acasa dupa doua luni de absenta, dar revin luni in Iasi, asa ca am sa ofer mai mult feedback.
Totusi eu raman la parerea ca E-team merita un site mult mai reprezentativ. Sper sa nu supar pe nimeni, dar mai bine sincera decat ipocrita.
Sa aveti un weekend fain. cheers

Roxana
Roxana Nasoi
Roxana Nasoi

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 21/03/2009
Varsta : 34
Localizare : momentan in Iasi

http://moonangellove.deviantart.com/

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Perceptii si sugestii

Mesaj  Ticu Constantin Dum Mar 22, 2009 10:05 pm

Salutare!
Nu stiu cat de multe putem cere de la George, atat timp cat face acest site .... pro bono! Puteam insa sa formulam sugestii si, in masura in care poate, va tine cont de ele! Cine are ceva competente in acest sens poate sa ii dea o mana de ajutor sau .... poate propune propria versiune de site E-team!

Nu uitati ca acesta este doar un draft si nu v-a fost propus ca o forma finala a site-lui. Daca aveti sugestii punctuale, va rog sa le formulati fara a face insa exces de ... exprimari colorate si hipercritice!

Care sunt perceptiile si sugestiile mele?

1. Mai trebuie lucrat la combinatia de culori!
Poate principala problema pleaca de la sigla E-team pe care voi ati ales sa fie in aceste doua culori: negru si acea combinatie de verde cu albastru (cel putin asa se vede de pe computerul meu). Daca tineti sa pastram acesta forma de sigla eu as propune o combinatie de culor mai vie. Fie o varianta de albatru inchs pe fond bleu deschis, fie nunatele initiale ale E-team (rosu si albstru). Oricum, conditionat fiind de sigla, cred ca George a fost nevoit sa aleaga o schema de culori ... cam neatragatoare.

2. Aspectul headerului (partea de sus)
Eu as introduce aici o imagine sau imagini sugestive. Ideal ar fi sa avem ceva prelucrat in flash, cu o imagine de grup intr-o parte, cu pierderea treptata a conturilor spre mijloc si cu o alta nuanta la cealata extrema, pe acel ultim fundal sa apara scris E-team. Daca este o solutie prea complicata, cred un colaj de fotrografii bine ales poate umple acest spatiu si poate dat acea impresie de care avem nevoie. Ma refer la fotrografii 'instant' si nu la footgrafii de grup in care ....se zambeste ca la fotograf!
As schimba si acea nuanta de kaki de pe coloana din stranga .... cel putin la mine se vede naspa!

3. Textul paginilor / informatii
Trebuie insistat pe alegerea fonturilor, marimii acestora, spatiilor dintre paragrafe etc. De exemplu in pagina "Cine suntem?", felul in care este scris textul, acele desclaratii care exprima esenta grupului .... nu mai inspira deloc! Aici, daca nu se folosesc, cu talent si masura, efecte vizuale, cuvintele isi pierd forta.
Tot ca exemplu. La "Palmares" - "Desirabilitate sociala", sunt prea multe spatii, textul nu este organizat unitar ....
Trebuie gasit un stil atractiv de prezentare a textului (tip subtitlul, incadrare, efecte, tip font, marime, etc.) si pastrat, cu mici modificari in funtie de pagina /tipul informatiilor, pe tot cuprinsul site-lui. De exemplu in sectiunea 'Palmares' as introduce un fond special, nuante deschise, pentru fiecare tip de proiect....(foecare cu culoare lui!).

Toate aceste sugestii, pentru a fi puse in practica cer mult efort, de cele mai multe ori de tip incercare si eroare, pentru a ajunge la o combinatie potrivita si echilibrata dintre un set de culori si un stil de redactare grafica! Sa speram ca George va gasi si timpul si ...inspiratia sa incerce noi variante!

Astept sugestiile fiecaruia dintre voi si ... eventuale propuneri de colaborare cu George! (imagini inedite si reprezentative, prelucrari grafice a unor fotografii... sau alte versiuni de site!)!
avatar
Ticu Constantin

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 11/11/2008

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Despre Site

Mesaj  george.pochiscan Mar Mar 24, 2009 8:57 am

Buna dimineata!

Astept de la voi orice propunere pentru a face site-ul sa arate mai bine si sa fie pe placul tuturor. Acest site este facut in expression Web 2 si foloseste cod HTML si CSS. Orice se poate face :D.

Din materialele primite am incercat sa fac sa arate cat mai bine....

Parerea mea este ca ar trebui schimbata sigla:D O alta combinatie de culori mai vesele...

Am ales aceasta combinatie de culori pentru a se potrivi cu sigla.

Sa aveti o zi buna si muuulta inspiratie:)
avatar
george.pochiscan

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 06/03/2009

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Parerea mea....

Mesaj  Ingrid Emanuela Mar Mar 24, 2009 12:07 pm

Singura mea observatie ar fi faptul ca in site apar doua feluri de sigla. Una care o stim cu totii, si o alta cu un E incadrat intr-un cerc... personal sunt putin confuza cand vad acest lucru. Poate nu am inteles eu ceva... Intreb si eu....
In rest... Culorile albastru si rosu sunt ok avand in vedere ca sunt culorile din sigla originala a E-team-ului. Ar trebui - cred eu - folosite mai mult si in mai multe nuante...
Atat am avut de spus.

O zi frumoasa!
Ingrid



cheers ;)
avatar
Ingrid Emanuela

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 24/03/2009

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Re: Site-ul E-team

Mesaj  george.pochiscan Mar Mar 24, 2009 1:47 pm

parerea mea e ca cea cu rosu si albastru e cea mai ok:d sau alta varianta de logo dar in culorile rosu si albastru:D
avatar
george.pochiscan

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 06/03/2009

Sus In jos

Site-ul E-team Empty site-ul E-team

Mesaj  Roxana Nasoi Mar Mar 24, 2009 2:05 pm

Am dat o privire mai amănunţită pe site.
Am observat că se repetă anumite lucruri: dacă tot avem mai jos, înainte de ©️ copyright
Home | Cine suntem? | Regulament | Membri | Evenimente | Palmares | Galerie Foto | Forum | Contact | Proiect Big Five | Proiect Dezirabilitate Sociala | Proiect Implicare Motivationala | Proiect Inteligenta Emotionala | Proiect Persistenta Motivationala | Proiect Stima de sine | Proiect Toleranta la Incertitudine | , de ce s-a făcut încă o coloană cu Home, Regulament etc. ?

Bun. Pe asta am trecut-o "în revistă", cum se spune. Culorile... iar ajungem la ele. Trebuie un ton care să nu supere ochii. Eu mă gândeam că se pot pune pe fundal şi fotografii (spunea cineva mai sus de fotografii cu membrii E-team), puţin modificate, adică se pot adăuga transparent layers etc. Nu ştiu dacă m-a înţeles careva, dar nu asta contează. :P
Se poate face un banner (sunt programe gen banner 6 şi altele cu versiuni mai noi), cu un textuleţ de genul "Bine aţi venit în E-team" sau alt mesaj.
Sigla din stânga sus (cerculeţul) poate fi mai mic. Eventual poate fi adăugat pe celelalte pagini ale site-ului ca marcă a E-team-ului. Ceva în genul semnătură...

Mai poate fi adăugat şi ca imagine în stânga url-ului. (se vede mai clar cu Opera sau Mozilla). Fiecare site, blog, forum etc. are o imagine minusculă în stânga url-ului. Ar fi fain ca şi site-ul E-team să aibă sigla lui acolo, sus. :D

Mi-ar plăcea ca header-ul cu E-team (roşu şi albastru) să conţină câteva elemente de grafică.
Dacă-mi instalez CS3-ul, preferabil nevirusat, am să-mi fac timp pentru o imagine demo. Nu promit nimic totuşi.

Cam atât deocamdată. Nu-mi permite răceala să stau prea mult la computer.
Să aveţi o zi plăcută în continuare.
Roxana
alien
Roxana Nasoi
Roxana Nasoi

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 21/03/2009
Varsta : 34
Localizare : momentan in Iasi

http://moonangellove.deviantart.com/

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Revin

Mesaj  george.pochiscan Sam Mai 16, 2009 11:05 pm

Revin cu o rugaminte la voi. As dori sa imi spuneti cum vreti sa arate siteul. eventual sa imi dati linkuri de alte siteuri care va plac.

Voi lua toate parerile in considerare si voi face mai multe versiuni.

Si daca vreti sa imi trimiteti poze, imagini cu membrii e-team, modele de logouri.


Astept parerile voastre!
avatar
george.pochiscan

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 06/03/2009

Sus In jos

Site-ul E-team Empty Re: Site-ul E-team

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum